Разбулиха го: Проклятието на фараона видя бял свят

ТутанкамонМистерията е разгадана – проклятието на фараона излезе на бял свят.

Малко, след като англичанинът Хауърд Картър открива гробницата на младия фараон Тутанкамон, при това съвсем непокътната, голяма част от работниците, които влизат в нея, заедно с откривателя умират.

Суеверните египтяни прозират в това проклятие на фараона, което било направено под формата на различни заклинания, за да не бъде нарушено спокойствието на младия владетел и за да не бъдат разграбени несметните богатства, които придружавали владетеля в царството на мъртвите, пишат от chudesa.net.

Учените, обаче знаят, че причината за тази масова трагедия е плесен. Черна плесен, която покривала мумията на фараон Тутанкамон и която се ширела в самата гробница, нараснала през вековете, в които мумията почивала в мир.

Спори на плесента, която представлява малки гъби, проникнала в белите дробове на откривателите, а от белите дробове чрез кръвта се разпространила до мозъка и причинила смъртта.

Черната плесен, която се появява в банята, в мазата е  по-известна в разговорния език  като мухъл.

Както сподели д-р Папазова в предаването „На кафе“, което днес навърши 10 години в ефир, за плесента е писано и в Корана.

Свещената книга на мюсюлманите съветва, ако човек открие в дома си плесен, той трябва да го напусне и да го изгори, защото плесента е вредна.

Ние българите понякога не сме претенциозни и ако по хляба открием плесен, ние го изчистваме, а здравата част я препичаме и изяждаме. Но това е грешен подход.

Когато хлябът у дома плесеняса, той трябва да бъде изхвърлен.

Но понеже да се хвърля хляб в контейнерът или да се тъпче по улицата е голям грях  (хлябът е символ на тялото Господне след Тайната вечеря и затова се раздава под формата на нафора за причестяване), ето какво можем да направим  когато хлябът плесеняса.

Ако нямате домашни животни, изхвърлете го в реката, а рибите, които живеят в нея ще го изядат.

Ако обаче се появи плесен по друг вид храна, нея спокойно можете да я изхвърлите в контейнера.

Но не всички видове плесен е вредна. Има и благородна плесен – онази, от която е извлечен пеницилинът – първият в света познат антибиотик от изследователя Флеминг.

Има и друг вид плесен, която специално се посява в различните сирена като Датско синьо сирене. Тя също е наситена с пеницилин и е полезна за организма.

Проклятието на фараона излезе на бял свят, но и вие трябва да се пазите от опасната плесен!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *