Само шест месеца след земетресението земята под Перник се отваря. Огромен процеп е зейнал в пернишкия квартал Рудничар, като неговата дълбочина достига цял метър.Все още не може да се каже дали само земетресението е виновно за разцепването на земята. Редица граждани са подавали сигнали до Община Перник и полицията, че роми от квартала са прекопавали тунелите на Мината, за да копаят въглища. Възможно е тяхната дейност да е нарушила участъка. Факт е, че нито Община Перник, нито МВР обръща внимание на проблема, пише в. „За Перник“.
Перник е прокопан от тунели на мината, които са безстопанствено изоставени. Тези тунели на много места са пълни с вода. Други са в неясно положение, но първия сигнал, че Перник се разтваря отдолу вече е факт.
Според най-черния сценарий различни части на града може да се срутят изведнъж и хиляди хора да пострадат и да останат без домове. Опасността съществува от години.
„След 2008 г. частично са запълвани отделни галерии – там, където е имало сериозни проблеми, свързани със слягания и пропадания. Но като цяло все още не е ясна картината“, призна кметът на Перник Росица Янакиева.
Опасността от пропадане на града идва от рудниците, отворени през 1891 г., където са работели стотици перничани. Проблемите с рудниците започват след ликвидацията на държавното дружество „Мини Перник“. Тогава са извадени от действие над 180 помпи, които са изхвърляли събиращата се в галериите вода. Така от години мините се наводняват.
За да не изчезне градът, подземните галерии трябва да бъдат укрепени. Кметът на Перник Росица Янакиева настоява България да договори мярка с ЕС за преодоляване на последствията от подземния въгледобив в града, по която общината да кандидатства за финансиране.
„За решаването на проблема са нужни няколкостотин милиона лева“, каза градоначалникът. Нужно е в бъдеще да се отделят средства за проучвания и обследване на минните разработки.
„Ангажиментът на държавата е такъв, че ние не подценяваме проблема. Направена е програма и има задействани четири проекта. Факт е това, че в периода 2000-2009 година са дадени пари за това укрепване, но нищо не е свършено. Парите са изтекли. Сега трябва да се направят различни обследвания, за да се знае какво е състоянието и какво да се предприеме. Има европейски програми, по които могат да се вземат пари. Има такъв случай в Полша и оттам може да се черпи опит“, обяви заместник-министърът на икономиката Валентин Николов