Българските свиневъди ще бъдат подкрепени доброволно да поемат ангажименти за хуманно отношение към животните
Въпросните ангажименти са във връзка с условията в помещенията за отглеждане и качеството на фуражите в съответствие с естествените потребности на животните. Условия за получаването на помощта е фермерите да бъдат регистрирани по Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Еврокомисията вече е дала зелена светлина на нотификация на държавната помощ на стойност 178 млн. лв., които са предвидени за периода до 2022 г.
На 31 декември т.г. изтича крайният срок на прилагане на действащата към момента схема на държавна помощ „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“. В тази връзка от Министерството на земеделието, храните и горите разработиха проект на държавна помощ за хуманно отношение към свинете. Срокът на прилагане на мярката е от 01 януари 2018 до 31 декември 2022 година.
Общият бюджет на помощта за периода на прилагане е 178 857 320 лева. Годишната сума ще се определя с решение на УС на Държавен фонд „Земеделие“. Помощта е нотифицирана пред Европейската комисия на 01 юли 2017 г. В нея са запазени основните характеристики и мерки от прилагащата се схема на държавна помощ.
С Решение на Европейската комисия от 27 юли 2017 г. българската страна е уведомена, че схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ е съвместима с вътрешния пазар. Тя е допустима за прилагане в съответствие с Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).
Кандидатите трябва да бъдат активни стопани по смисъла на член 9 от Регламент №1307/2013 на Европейския парламент. Броят на свинете майки и прасетата за угояване трябва да съответстват на капацитета на стопанството. Кандидатите трябла и да нямат задължения към държавния бюджет и фонд „Земеделие“.