Това сочи обширно проучване на Лондонското училище по икономика публикувано в британския Independent
Докладът на Лондонското училище по икономика разби редица „митове“ или погрешни схващания за влиянието на имиграцията върху Великобритания. Той е публикуван като част от серия от научни публикации, които бяха публикувани в периода след референдума за ЕС на 23 юни.
Основното заключение в доклада е, че промените на заплатите за британските работници имат малка корелация с нивата на имиграцията и вместо това са предимно свързани с императивни икономически фактори като световната икономическа криза. Авторите на доклада също така посочват, че вместо да бъдат в тежест, имигрантите плащат повече данъци, отколкото използват в обществените услуги и така играят жизненоважна роля за намаляване на бюджетния дефицит.
Един от авторите на доклада Джонатан Уодсуорд каза: „В крайна сметка това, което може да изненада много хора, е факт, че имигрантите от ЕС не са имали негативен ефект върху заплатите, работните места и социалната система на британците. Имигрантите от ЕС плащат повече данъци, отколкото използват в обществените услуги и поради това те спомагат за намаляване на бюджетния дефицит.
Така че, не само че имиграцията не е необходимо зло, което ние търпим, за да получаваме достъп до по-големия пазар и чуждестранните инвестиции генерирани от единния пазар на ЕС, но имиграцията е в най-лошия случай неутрален фактор, а в най-добрия – още една икономическа полза.“
9-те най-големи митове разбити от доклада:
1. Имигрантите от ЕС идват във Великобритания, за да се възползват от обезщетения
По-малко вероятно е имигранти да претендират за обезщетения, отколкото имигрантите
2. Имигрантите от ЕС източват икономиката на кралството
Имигрантите са по-склонни да създават работни места, използвайки местни магазини и други услуги, което увеличава търсенето на стоки и услуги и от своя страна създава повече възможности за заетост.
3. Имигрантите от ЕС са отговорни за високите нива на безработица
В зоните с много имигранти няма по-високи нива на безработица в сравнени с други области с по-малко ниво на имиграция
4. Спада на заплатите се дължи на имигрантите от ЕС
Най-голямата причина за скорошното намаляване на реалните доходи е биал Световната икономическа криза и няма връзка с имиграцията
5. Имигрантите източват обществени усулги като здравеопазване и образование
Те внасят повече данъци, отколкото е стойността на използваните услуги
6. Оставането в ЕС е равно на риск от пренасяне на бежанската криза на Острова
Бежанците, живеещи в други страни от ЕС, например Германия, нямат право да влязат в Обединеното кралство
7. Имигрантите от ЕС са необразовани и неквалифицирани
Като цяло те имат по-високи нива на образователни постижения от британските граждани
8. Имиграцията от ЕС внася престъпност в Обединеното кралство
Няма доказателства, че нивото на престъпността се увеличава в съответствие с броя на имигрантите, живеещи в даден район.
9. Напускането на ЕС ще спре имиграцията
Всички страни, имащи достъп до единния пазар, трябва да позволяват свободно движение на гражданите на ЕС, независимо дали страната е в ЕС или не