Бирата е една от най-старите напитки, които познава човечеството. В Древен Египет пивото е било на особена почит и се смята, че било национално питие. Фрагментите от глинени съдове открити при разкопки доказват , че са употребявани за производство на бира преди около 5000 години.
При разкопки в Тел Авив на улица Хамасгер са намерени глинени съдове, които според учените са от бронзовата ера (3500-3000 г. пр. н. е.).
В тази част на земята подобни открития не са рядкост , но сред множеството съдове археолозите се натъкнали и на керамични съдове, които са служили на древните египтяни да си приготвят пенливата течност. Според специалистите бирата в Древен Египет била толкова важна за хората, колкото хляба.
Бирата била много разпространена и се употребявала от всички съсловия на населението-без значение от пола , възрастта или положението в обществото.
Историците твърдят, че пенливата течност и хляба се приготвяли по една и съща технология. За производството на древноегипетската бира били необходими смес от ечемик и вода, които ферментирали под лъчите на слънцето , след което египтяните добавяли различни плодове или други съставки за да й предадат специфичния й вкус. Така се получавала любимата напитка за бедни и богати. Работниците, които изграждали пирамидите получавали, като дневна дажба 3 хляба, 3 халби бира и 2-3 глави чесън и лук. Пивото било боготворено и от фараоните. Като най-голяма майсторка за приготвяне на ечемичена бира се смятала самата Нефертити.
При разкопки в областта на Египет са открити много глинени съдове и даже цели пивоварни, което доказва, че производство на бира е имало в средата на четвъртото хилядолетие преди новата ера. Пивоварни са открити от археолозите и района на делтата в Египет. Следи от присъствието на египтяните за първи път се откриват от специалистите, там където днес се намира централната част на Тел Авив.