Важно е кой ще влезе пръв в дома ви, не се дава и не се взима на заем
Започват коледните празници. Днес отбелязваме Игнажден – за първи път на 19, а не на 20 декември, както досега. Тази година църквата премести празника с ден по-рано, защото според църковния устав, когато 20 декември се пада в неделя преди Рождество Христово, Игнажден се измества в събота. Игнажден е първият по-специален ден около зимното слънцестоене, с него започват коледните празници. Затова е наричан и Млада година, Нов ден, Млад месец.
От това кой ще влезе /полази/ пръв в къщата на Игнажден се гадае каква ще бъде и следващата година. Ако гостът „полазът” е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех. Ако в дома ви влезе бременна жена или с малки деца, животът ви ще е повече от хубав. Вярва се, че ако днес срещнем ром, цяла година ще сме много щастливи. Имен ден празнуват освен Игнат и хората с огнени имена – Пламен, Огнян, Искра и др.
Игнажден е един от празниците с най-много вярвания и забрани. Както на повечето подобни дни, традицията повелява днес да не се работи, като това важи най-вече за младите жени, за да бъде раждането им по-леко. Не изнасяме нищо от вкъщи – най-вече сол и огън, за да не излязат от дома сполуката, късметът и берекетът. Не даваме и не взимаме нищо назаем. Не се пере, за да не се настани в дома ни болест. Ако навън е облачно, чака ни успешна и обилна година.