Всички знаем колко е опасен силният стрес, но въпреки това не правим много, за да го избегнем
Според учените, това, което се случва с телата ни, когато сме под стрес е много по-страшно, отколкото сме си представяли. Ето защо толкова често ни съветват да се освободим от стреса, да медитираме и да живеем осъзнато.
Защото както тялото, така и мозъкът са изложени на риск от сериозен химически дисбаланс, който може да продължи цял живот.
Учени от САЩ откриват, че хроничният стрес по време на развитието на детето, значително повлиява на развитието на мозъка и психическото състояние в зрелостта. Стресът, който сте преживявали като дете оказва влияние върху емоционалното ви състояние днес.
Ученият био-психолог Даниела Кауфер обяснява, че мозъкът става или много уязвим или устойчив на психически заболявания в зависимост от шаблонирането на бялото вещество в мозъка през ранното детство.
С други думи, стресът по време на детството чисто анатомически и биохимически променя мозъка и това не може да бъде променено.
Мисълта, че всичко, което ни стресира води до чисто физиологични промени в мозъка, които могат да доведат до депресия, шизофрения, обесисвно-компулсивно разстройство и други е доста стряскаща.
Всички сме чували израза „да си размърдаш сивото вещество“, но малцина знаят, че бялото вещество е по-важно. Бялото вещество покрива аксоните и контролира скоростта на потока на електрическите сигнали между невроните и различните дялове на мозъка.
Когато сме подложени на прекомерен стрес, количеството на бялото вещество се увеличава. Като цяло наличието на бяло вещество е здравословно, но когато то е в излишък, това нарушава електрическия баланс – тоест сигналите, които достигат до различните части на мозъка се забавят и това води до забавяне на когнитивните функции.
Когато ни се случи нещо неприятно, губим ясна представа за нещата, не можем да се фокусиране и едва забелязваме какво се случва около нас.
Точно това се случва с тялото по време на стрес – автоматично започва изключване на процесите, които не помагат директно на физическата заплаха. Важни части от мозъка като хипоталамуса и центъра на паметта буквално изключват.